استخدام 1500 نفر در ثبت احوال
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: بر اساس اخذ مجوز از معاونت توسعه منابع انسانی رئیس جمهور یک هزار و 500 نفر امسال در استان‌های مختلف کشور جذب ثبت احوال می‌شوند.
محمد ناظمی‌اردکانی در حاشیه گردهمایی روسای ثبت احوال شمال غرب کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر 30 درصد پست‌های اداری ثبت احوال کشور خالی است که امیدواریم با استخدام‌های جدید بتوانیم این خلأ را پر کنیم.
وی با بیان اینکه استخدام در ثبت احوال توسط استانداری‌ها و به شکل غیر متمرکز انجام می‌شود، افزود: این استخدام‌ها از طریق نشر آگهی و اعلام عمومی از طریق رسانه‌ها انجام شده و مراحل گزینش آن نیز به کمک استانداری و ثبت احوال انجام می‌شود.
* کاهش 4 درصدی طلاق در کشور
رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به سوار خبرنگار فارس در مورد آخرین وضعیت وقایع چهارگانه گفت: روند طلاق در کشور در دو سال اخیر چهار درصد کاهش یافته که امیدواریم این روند امسال نیز همچنان تعدیل شود.
وی بیان داشت: به طور نرمال در کشور سالانه یک‌میلیون و 400 هزار ولادت به ثبت می‌رسانیم و در قبال آن 400 هزار فوت نیز در کشور به ثبت می‌‌رسد.
این مسئول ادامه داد: در وضعیت نرمال سالانه یک‌میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود به طوری که در سال گذشته بر اساس سر‌شماری جمعیتی جمعیت ایران از مرز 75 میلیون نفر گذشت.
معاون وزیر کشور در مورد آخرین وضعیت ثبت ازدواج و طلاق اظهار داشت: در سال 90 در سر جمع 900 هزار ازدواج در دفاتر رسمی به ثبت رسید و در قبال آن 140 هزار طلاق نیز در کشور اتفاق افتاد.
ناظمی‌اردکانی با متفاوت خواندن نرخ طلاق در کشور به ویژه در کلا‌ن شهرها و شهرهای کوچک ابراز داشت: در کلان‌شهرها نرخ طلاق بسیار بالاست و علت آن نیز ناهمگون بودن جمعیتی است که اسباب مشکلات فرهنگی را نیز به دنبال داشته است، در حالی که در شهرهای کوچک نرخ طلاق پایین‌تر است.
وی هدف از سفر به اردبیل و حضور در گردهمایی منطقه‌ای روسای ثبت احوال را تعامل و همکاری‌های مشترک برای اجرای برنامه‌های آموزشی و توجیهی اعلام کرد و افزود: در این همایش استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل زنجان حضور دارند.