تجارت پایان‌نامه‌‌های دانشجویی

«بانک پروژه و پایان‌نامه دانشجویی با بیش از ۱۰۰ هزار تحقیق و مقاله تنها با ۲۰ هزار تومان» عنوان ایمیلی است که چند روز پیش به صورت انبوه از سوی یکی از مراکز تهیه پایان‌نامه برای برخی از دوستان ارسال شد.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که مسئولان و دانشگاهیان هر روز بر ارایه کیفی پایان‌نامه‌ها و ضرورت کاربردی و اجرایی شدن پایان نامه‌های دانشجویی و استفاده از آن‌ها در جهت رفع نیازهای کشور تاکید می‌کنند، فعالیت گسترده مراکز تهیه پایان نامه نشان از آن دارد که همچنان دانشجویان بسیاری برای آماده کردن پایان نامه خود به این مراکز مراجعه می‌کنند. همین میدان انقلاب تهران پر شده از تراکت‌ها و تبلیغاتی که با عناوین زیاد پایان نامه‌ها، دانشجویان را به سوی انتخاب راه آسان‌تر و گرفتن پایان نامه آماده جذب می‌کنند.

شاید جالب‌ترین نکته در ایمیل ارسالی عکس ضمیمه آن بود؛ تصویر دانشجویی در حال فکر کردن به این موضوع که “وقت و پول کافی برای پایان نامه ندارم؟!”. اما آیا نداشتن وقت کافی دلیل مناسبی برای کار نکردن دانشجو روی پایان نامه خود و مراجعه به این‌گونه مراکز است؟ اصلا چه دلایلی سبب می‌شود که دانشجویان با نگاهی سهل و ساده به موضوع پایان نامه تنها درصدد اتمام آن و گرفتن مدرک تحصیلی خود باشند؟

ازسوی دیگر برای کسب اطلاع بیشتر از فعالیت مراکز مشاوره پایان‌نامه به عنوان متقاضی با یکی از این مراکز تماس تلفنی برقرار کردیم؛ مشاور پایان نامه: رشته و مقطع تحصیلی شما چیست؟ – کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش راه و ترابری مشاور پایان نامه: ما حداقل حدود یک تا سه ماه زمان لازم داریم که در این مدت دانشجوهای دکتری دانشگاه‌های سراسری بر روی پایان نامه شما کار خواهند کرد و با شما نیز در ارتباط حضوری خواهند بود. هزینه پایان نامه شما نیز بسته به عنوان و زمانی که نیاز دارد بین ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون تومان متغیر خواهد بود…..

به نظر می‌رسد که یکی از عمده دلایل این موضوع، عدم سخت گیری اساتید، تخصیص وقت کافی اساتید راهنما بر کار دانشجو و نظارت مستقیم و مستمر بر روی کار دانشجویان است. به گونه‌ای که بعضا دانشجو پس از انتخاب عنوان پایان نامه خود تا مدت‌ها از استاد دور بوده و پس از مدتی اقدام به ارائه پایان نامه خود می‌کند.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به کنترل موقت این معضل کمک کند، الزام اساتید از سوی دانشگاه برای نظارت مستمر بر روی کار دانشجویان در زمان آماده سازی پایان نامه است. در این رابطه رئیس دانشگاه امیرکبیر از کسانی است که ادعا می‌کند در دانشگاهش این موضوع تا حدود زیادی انجام می‌شود.

علیرضا رهایی، رییس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به ترغیب اساتید این دانشگاه برای کاربردی سازی پروژه‌های دانشجویی، می‌گوید: در این رابطه زمینه را برای ارتقای اعضای هیات علمی و اساتید در صورت انجام پروژه‌های کاربردی فراهم کرده‌ایم. زمانی که اعضای هیات علمی پروژه‌ای را به دانشجو ارایه و به صورت هفتگی روند پیشرفت و انجام کار دانشجو را به صورت حضوری زیر نظر داشته باشند، این‌گونه معضلات رشد نخواهند داشت.

وی نظارت بر پروژه‌ها از سوی اساتید را موثر عنوان می‌کند و معتقد است‌ هنگامی که نظارت دقیق و خوبی از سوی اساتید بر روی کار دانشجو باشد، زمینه‌های وقوع تقلب نیز وجود نخواهد داشت.

در همین حین طی سالهای گذشته وزارت علوم با هدف کاهش میزان تقلب و تخلف در حوزه پایان‌نامه، تایید و تصویب پروپوزال‌های دانشجویی را به ثبت و تایید عناوین پایان‌نامه در مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران منوط کرده است که البته استقبال از مراکز فروش پایان‌نامه و درصد حضور دانشجویان در آنها نشان داده که این راهکار نیز چندان برای مهار تقلب برخی دانشجویان در ارایه پایان‌نامه کارساز نبوده است.

از سوی دیگر محدودیت عناوین پیشنهادی برای پایان نامه‌ها از سوی اساتید و بعضا تحمیل آن بر دانشجو سبب می‌شود تا دانشجو به دلیل عدم علاقه به سوژه مذکور رغبتی برای صرف وقت و انجام تحقیق و پژوهش روی سوژه نداشته باشد. در همین راستا ارتباط سازنده میان صنعت و دانشگاه که مدت‌هاست از سوی مسئولان مورد توجه و تاکید قرار گرفته و دریافت عناوین مورد نیاز صنعت از آن‌ها می‌تواند تا حدود زیادی به تنوع عناوین و افزایش قدرت انتخاب دانشجویان و در نهایت ایجاد انگیزه در دانشجو برای کار بر روی سوژه مورد علاقه خود کمک کند.

به گزارش ایسنا، یکی دیگر از مواردی که به نوعی سد راه ارائه پایان‌نامه‌های خوب و اجرایی می‌شود، نبود حمایت مالی مناسب از پروژه‌هایی است که توانایی اجرایی شدن را دارند.

مدتی است بحث تاسیس شرکت‌های دانش بنیان و انجام پروژه‌های تحقیقاتی و اجرایی در داخل دانشگاه مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است؛ اما علی رغم همه این تاکیدات این شرکت‌ها هنوز به تعداد قابل قبولی نرسیده‌اند. بنابراین گاها دانشجو با خود فکر می‌کند که هنگامی که پروژه او نتواند گره‌ای را از کار کشور یا حتی در مقیاس کوچکتر حل کند، چه ضرورتی دارد که زمان خود را برای ارائه یک پروژه کاربردی صرف کند؟

بنابراین تامین مالی پروژه‌های دانشجویی می‌تواند پرتوی امید و انگیزه‌ای در دل دانشجو باشد که در ذهن خود احساس مفید بودن برای جامعه پیدا کرده و دیگر رغبتی به ارایه پایان‌نامه‌های تکراری و مراجعه به مراکز مشاوره پایان‌نامه و در نهایت خرید پایان‌نامه نداشته باشد.

اما در این میان نمی‌توان نقش خود دانشجو و طرز فکرش را نادیده گرفت. گفته های برخی از دانشجویان حاکی از آن است که درصدی از دانشجویان آن چیزی که باید را از دانشگاه انتظار ندارند و به نوعی “مدرک گرا” هستند و به قول خودشان “در این دوره و زمانه دیگر لیسانس هم دردی دوا نمی‌کند”. دغدغه‌های اجتماعی، شغلی، اقتصادی و … از مواردی است که سبب آن شده دانشجویی که علاقه‌ای به ادامه تحصیل ندارد، خود را ناگزیر در مسیر دانشگاه ببیند. به عنوان مثال عده‌ای پس از گرفتن مدرک لیسانس خود به دلیل شرایط اقتصادی مشغول به کار می‌شوند و اگر خیلی تلاش کنند می‌توانند به کلاس‌های خود و پاس کردن واحدهای درسی برسند؛ بنابراین دیگر فرصتی برای تحقیق درباره پایان نامه خود نخواهند داشت. برخی دیگر نیز از مدرک کارشناسی ارشد و دکتری تنها به عنوان عنصری برای ترفیع حقوق و یا آسان کننده شرایط استخدام یاد می کنند. اما آیا توانایی‌های یک فرد در مدرک او خلاصه می‌شود؟ بعضا دانشجویانی هستند که پس از گرفتن مدرک، در حرفه‌ای غیر از رشته تحصیلی خود مشغول می‌شوند. بنابراین در چنین شرایطی فرهنگ سازی مناسب در جهت حذف فرهنگ مدرک گرایی در جامعه ضروری به نظر نمی‌رسد؟

در این میان سوالات زیادی مطرح می‌شود که مطمئنا پاسخ به آن‌ها راهکاری برای مهار تخلفات علمی خواهد بود…به عنوان نمونه آیا سخت‌گیری بیشتر دانشگاه‌ها و اساتید راهنما و همچنین حضور پررنگتر اساتید در طی پروسه تهیه پایان‌نامه نمی‌تواند در کاهش تخلفات علمی موثر واقع شود؟ آیا تنوع و کاربردی شدن موضوعات تحقیقات و پایان‌نامه‌های دانشجوی باعث ایجاد انگیزه در دانشجویان برای ارایه کار کیفی نمی‌شود؟ آیا حمایت مالی بیشتر از پایان‌‌نامه‌های دانشجویی و در نهایت عملی‌شدن ارتباط صنعت با دانشگاه به تولید علم نافع در کشور کمک نمی‌کند؟ و …

عدم اصلاح موارد ذکر شده هر کدام به نوبه خود می‌تواند به افزایش روزافزون و قارچ‌گونه تعداد مراکز اصطلاحا مشاوره! پایان نامه دامن بزند. حال آنکه وجود این مراکز به نوعی ناقض طرح‌های وزارت علوم برای همگام سازی دانشگاه با نیازهای کشور است.


ثبت رزومه کارجویان